Mini autogen otázky a odpovědi

Ještě v dobách nedávných byl autogen běžnou součásti většiny dílen či garáží. Změnou norem, které zejména dbají na bezpečnost, nelze běžný autogen resp. autogenní lahve vlastnit. Tyto lze pouze pronajmout, kdy je často toto ekonomicky neefektivní vzhledem k četnosti použití.

Kemper Group před více než desetiletím reagoval na výše uvedenou skutečnost nabídkou - tzv. mini autogenem.

Oproti klasickému „autogenu“ nabízí mini autogen řadu výhod, počínaje nízkými pořizovacími náklady, širokou škálou nabízených a cenově dostupných náhradních dílů či příslušenství, konče neocenitelnou mobilitou, skladností a v podstatě ekonomickým provozem.

Mini autogen lze využít pro nahřívání, pájení, svařování i řezání, např. u oceli až do tloušťky 5 mm (dle typu plynu a hubice). Mini autogen je také vhodný pro jemnou a precizní práci, kterou ocení zubaři, modeláři, skláři, zlatníci, optici, restaurátoři apod.. 

PRODUKTOVÉ VIDEO

V kombinaci hořlavých plynů a kyslíku lze dosáhnout teploty plamene 2850°C až 3300°C. To znamená vysokou efektivitu, rychlost a tím i úsporu. Ergonomická lehká rukojeť je vyrobena z mosazi a nehořlavého plastu kdy regulační ventily jsou speciálně vybroušeny pro velmi přesnou regulaci plamene.

Mini autogeny Kemper jsou vyvinuty a vyráběny s důrazem na vysokou kvalitu, bez rozlišení použití (tzv. hobby nebo profi).

Zásadní rozdíl u mini autogenů Kemper je v použitých plynech, kdy SUPERGAS je vhodný pouze pro pájení a nahřívání, jelikož obsahuje čistý propan butan v poměru 30:70.

NOVACET je speciální směs propanu, tento plyn je vhodný jak pro nahřívání a pájení, tak pro svařování či řezání.

KEMAP je extrémně čistý a efektivní směsný plyn vhodný pro uživatele, kteří očekávají maximální stabilitu a čistotu plamene, je vhodný pro nahřívání, pájení, svařování či řezání.

Mini autogeny jsou vhodné pro auto opraváře, mobilní opravy zemědělských strojů, instalatéry, údržbáře, pojízdné dílny, elektrikáře, mikro elektrotechniku, zubaře, zlatníky, modeláře, restaurátory, záchranné složky, silničáře, plynaře, biotechniky, laboratoře atd..

1. Doba provozu plynových kartuší?

Kyslík - stejně jako u běžného autogenu je rychlejší spotřeba kyslíku oproti plynu. Souprava Kemper obsahuje plynovou kartuši s obsahem 100 l stlačeného kyslíku. Spotřebu (dobu provozu) lze jednoduše vypočítat dle maximálního průtoku hubice (l / h), která je aktuálně používána. Udaj průtoku hubice najdete v popisu produktu. Obecně lze kalkulovat: 3 - 4 kyslíkové kartuše k 1 kartuši plynu.

Plyn - u plynu je výpočet spotřeby složitější, jelikož v kartuši není plyn, ale kapalina, která se s přístupem vzduchu (kyslíku) odpařuje. Obecně lze předpokládat dobu provozu 6 - 12 hodin.

2. Lze plynové kartuše plnit a kde?

Plynové kartuše kyslíku i plynu jsou neplnitelné, tzn. jednorázové. Po vypotřebování je nutno zakoupit nové.

3. Životnost plynových kartuší?

Plynové kartuše mají neomezenou životnost, nicméně musí být vhodně skladovány, tzn. staré dobré: tma a sucho. V nevhodném prostředí mohou kartuše korodovat, kdy používání či skladování zkorodovaných kartuší je nebezpečné.

4. Kde zakoupím příslušenství a plynové kartuše?

Příslušensví a plynové kartuše koupíte u nás nebo u našich partnerů. V případě nákupu přes internet, stačí do vyhledávače napsat název plynu či soupravy (Kemap, Supergas, Novacet, kyslík Kemper 100bar) a vyberete si z široké nabídky.

Zakoupili li jste mini autogen v kamenné prodejně, vše zakoupíte u svého prodejce.

5. Podléhá mini autogen ADR?

Ne. Vzhledem k malému množství nebezpečných látek, miniautogen nepodléhá režimu ADR.

6. Lze používat kartuše či příslušenství jiné značky?

Jednoduše to nedoporučujeme. Naše nabídka spotřebního materiálu či náhradních dílů je dostatečně široká a ani ekonomické důvody vás k této uváze nepovedou.

7. Vyplatí se mi mini autogen?

Pokud jej "potřebujete" tak jednoduše ANO. I když kartuše plynu či kyslíku se mohou zdát na první pohled "drahé", spočítejte si provoz běžného autogenu. Plánujete li používat běžný autogen sporadicky, je jeho provoz oproti mini autogenu nesrovnatelně dražší. Naopak plánujete li používat mini autogen zejména pro řezání či svařování velkých tlouštěk, nevyplatí se vám. Zde je již klasický autogen k zvážení.

8. Jaká hubice je pro práci vhodná?

Souprava mini autogenu je vybavena dvěma hubicemi o průměrech 0,50 a 0,65 mm. Tyto dva průměry jsou vhodné pro běžné pájení či svařování do tloušťky materiálu 2 mm. Máte li v plánu nahřívat, svařovat či pájet větší tloušťky je vhodné si dokoupit hubici s průměrem větším 0,80; 1,25 mm, pro řezání oceli do tloušťky 5 mm je vhodná pouze řezací hubice typ 596. Naopak modeláři, skláři, zlatníci apod. využijí hubice měděné typ 591 a 592 o průměru 0,25 nebo 0,50 mm s krátkým a přesným plamenem. Pro mikro pájení využijte jehlové hubice (trysky) typ 597 s velmi přesným i malým plamenem.

Doba provozu