Dřevo nebo plast? - vyberte prkénko

Uvedeme některé aspekty, které vám usnadní výběr ideálního krájecího prkénka pro dokonalé jídlo!

Většina lidí věří, že úspěch vaření závisí pouze na správných surovinách. Pro dokonalý oběd jsou správné nástroje a vybavení přinejmenším stejně důležité jako čerstvá zelenina, maso a pečlivě vybrané koření.

Jakkoli to může znít divně, ani výběr správného prkénka není snadný úkol. Dřevěné i plastové materiály mají své výhody a obě usnadňují vaření jinými způsoby.

Ale který z nich by mohl být ten pravý, abychom si každou neděli na oběd dali na stůl opravdu dokonalé menu?

Pohodlí je v kuchyni také důležité

Pokud chceme najít prkénko, které je pro nás ideální, musí nejprve splňovat nejdůležitější aspekt. A to není nic jiného než pohodlí. Rozhodně si musíme vybrat kousek, který je praktický, protože čím snáze se na něm bude pracovat, tím příjemnější bude vaření a konečnější výsledek.

Můžete si vybrat menší desku s rukojetí, ze které můžete okamžitě dát kousky masa nebo zeleniny do pánve nebo hrnce. A pokud chcete pracovat se skutečně pohodlnými nástroji, je pro tento účel fajn řešením tvarovací krájecí deska z plastu, díky níž si můžete být jisti, že vedle hrnce nespadne ani jedna cibule nebo kousek masa a nepřistane na sporáku.

Tyto krájecí desky lze obvykle použít pro drcení a krájení menších množství surovin, ale pokud chcete pracovat větší dávky, je větší krájecí deska samozřejmě lepším řešením. Lze používat prkénka ze dřeva, bambusu nebo plastu.

Nemusíte mít obavu, že by se takový větší kus do zásuvky obtížně vešel, protože si můžete koupit prkénko s rukojetí, díky které lze snadno zavěsit.

Nezáleží na tom, jak moc musíme nádobí umýt

Jakmile jsme našli krájecí desku, která má pro nás správnou velikost a tvar, je čas přemýšlet také o dokonalém materiálu. Můžete si také vybrat z kusů ze dřeva, bambusu nebo plastu, každý povrch má samozřejmě své výhody i nevýhody.

Plastové materiály jsou pohodlné, snadno se čistí, ale ve většině případů se opotřebovávají mnohem dříve než dřevěné alternativy. Naproti tomu je mnohem těžší udržovat čistotu alternativních materiálů, musíme počítat s tím, že se s nimi budeme muset při mytí nádobí více trápit. Omylem je však fakt, že by však byly méně hygienické.

Pokud však špinavou práci provádí myčka, je obzvláště důležité věnovat pozornost materiálu, protože ne všechny krájecí desky lze mýt v myčce. Neměli bychom vůbec vkládat dřevěná prkénka, a měli bychom být opatrní také u tenčích, slabších plastových desek.

Dřevo nebo plast - co je odolnější?

Při výběru materiálu krájecí desky je důležité, jak pevný je materiál. Tenké plastové desky se mohou snadno ohýbat a špatně odolávat teplu, zatímco slabší kusy dřeva mohou praskat. Proto stojí za to zvolit tlustší a těžší kus, bez ohledu na to, jaký materiál vyberete.

Celkově však může být krájecí deska ze dřeva nebo bambusu lepším řešením, protože je estetičtější a odolnější. I když se plast snadněji čistí.

Z hygienického hlediska však nezáleží na tom, který z nich si vyberete, ale vždy používejte ke krájení masa a zeleniny pokud možno samostatnou krájecí desku a krájecí desky vždy po použití důkladně očistěte.

A kromě lahodného jídla a hygieny kuchyně věnujme pozornost také ekologickému povědomí, prkénko ze dřeva nebo bambusu určitě dokonalým řešením.

1