Jak naložit maso na grilování

Grilování masa je disciplína stejně stará jako lidstvo samo. Oheň zahřívá, poskytuje světlo, chrání před predátory a upeče maso. V minulosti se maso nakládalo zejména pro účel konzervace a to většinou do medu, tento je pro nakládání masa velmi oblíbený dodnes, ovšem ne kvůli konzervaci, ale pro svou lahodnou chuť.

Jak naložit kuřecí maso na grilování

Mnozí možná nebudou souhlasit, ale grilovat kuře resp. různé části kuřete, je nelehká disciplína. Maso nechceme vysušené, ale ho nechceme také tzv. krvavé.

Za mě platí, že kuřecí kousky by se měly před grilováním prudce grilovat na litinové desce či pánvi, aby se maso zatáhlo a následně „dogrilovat“ pomaleji na roštu.

Pokud máme kvalitní maso, s kořením neplýtváme. Grilujeme li křidélka, oblíbené jsou různé variace sladkoslaného marinování ideálně se špetkou čili papriček. Masitá stehna můžeme marinádou napíchat, aby se marináda dostala až ke kosti. Prsa je lépe před naložením lehce naklepat případně naříznout. Pro marinování lze využít různé směsi sušeného nebo vhodného jednodruhového koření. Hodí se kari, zázvor, paprika, pepř, tymián, česnek, rozmarýn, kmín a další. Pro dosažení sladké chuti, zvolíme med nebo sirup. Nikdy nenakládáme do kečupu!

kuře

Jak naložit vepřové maso na grilování

Grilujeme li kvalitní vepřovou kotletu, krkovičku nebo bůček, za mě postačí sůl a pepř. Grilujeme li kotletu i s kostí, je vhodné s masem při grilování dostatečně manipulovat, aby nebylo u kosti krvavé. Bůček raději více připečeme, krkovičku podle chuti, zároveň podle mramorování tukem.

.
.
.

Velmi oblíbené je grilování vepřových kolen, či masitých žeber. Žebra se nejčastěji marinují sladkoslanou marinádou se špetkou čili a k naložení postačí hodinka. Kolena buď marinujeme syrová, kdy nejkratší doba pro marinování by neměla být pod 12 hodin nebo uvařená, tyto stačí marinovat hodinu. V každém případě bychom měli marinádu napíchat také ke kosti. U kolena či kýty platí více než u jiného masa, že by se nemělo šetřit se solí. Pokud preferujeme sladkoslanou chuť, jsou vhodné med, sirup nebo švestky resp. povidla, či mixované sušené.

koleno

Jak naložit hovězí maso na grilování

 U hovězího masa platí - méně je více. Kvalitní hovězí steak před grilováním nesolíme, nepepříme, nemarinujeme. Ovšem chceme li se pustit „do hlubších vod“, jsou výborná avšak náročnější grilovaná žebra či oháňka. Tyto se ovšem grilují tzv. na pomalu a nepřímo. K marinování hovězího masa se hodí česnek, pepř, kmín, paprika, zázvor, dijonská hořčice, med, datlový sirup, rozmarýn, sezam a další. Hovězí maso marinujeme alespoň 6 hodin před grilováním.

Obecně platí, pokud marinujeme maso krátce, vhodná je pokojová teplota, při delším marinování, je vhodné maso umístit do chladničky. Hovězí maso při marinování ideálně nesolíme, výjimku tvoří oháňka, žebra nebo burgery.

žebra hovězí

Olej NE

Pro marinování nepoužívejte olej, nepotírejte maso kořením s olejem, nemíchejte marinádu s olejem. Stolní olej masu chuť nepřidá a olivový není odolný vůči vyšším teplotám. Olej při grilování hoří, přepaluje se, čoudí. Chceme li potírat maso, použijme vodu, pivo nebo víno.

.
.
.

Tip

Už jste grilovali na rožni kachnu? Kachna nepatří mezi drůbež, kterou běžně grilujeme, protože hrozí, že maso bude vysušené. Zde tip kdy je naopak maso šťavnaté, vhodné podávat se švestkovou omáčkou a bramboráky.

Očištěnou kachnu nasolíme, potřeme česnekem, majoránkou a kmínem. Do vnitřní části „zašijeme“ chlebovou střídu, teplu odolným provázkem přivážeme nohy a křídla, napíchneme na rošt a obalíme precizně hliníkovou fólií. Na rozžhavených uhlících grilujeme za stálého otáčení 2 hodiny (podle velikosti kachny). Následně odstraníme fólii grilujeme pro propečenou kůrčičku. Podáváme se švestkovou nebo jinou ideálně ovocnou omáčkou a bramboráky.

Kachna