O plynových vařičích

Mnoho kuchyní ať profesionálních či domácích, využívá pro stolní vaření plynové vařiče, a to především díky možnosti nastavení podstatně vyššího výkonu než u vařičů elektrických, kdy celkový výkon elektrických stolních vařičů je většinou omezen na 2500 W (při napětí 220-240V).

Další podstatnou a někdy zásadní výhodou plynových vařičů je okamžitá reakce na regulaci výkonu, kdy u elektrických vařičů je toto takřka nemožné (výjimku tvoří indukční vařiče, které mají ovšem svá známá specifika).

Před nákupem plynového vařiče je vhodné si prověřit, zda se jedná o vařič od prověřeného výrobce. Při výběru není nejdůležitější zda se jedná o vařič vyrobený v Číně nebo v Evropě, ale je důležité aby daný výrobce poskytoval garanci kvality a bezpečnosti. Na trhu je spousta vařičů značek, které ani při dobré gramotnosti internetu nelze spolehlivě identifikovat.

V naší nabídce najdete vařiče Alpen Camping, Foker, CF Parker, Optimgas. Všichni tito výrobci nabízejí kvalitní produkty s garancí dlouhé životnosti a bezpečného provozu. BILI MARKET je oficiálním pověřeným prodejcem a servisním parterem těchto značek.

Jaký vybrat vařič? Každý vařič má svá specifika, mezi které patří rozměr, výkon, tvar, počet hořáků, povrchová úprava. Vařič je nedílnou součásti prostoru, v kterém vaříte, takže začněte s designem. My Češi jsme dosti ortodoxní, kdy nejoblíbenější je jednoduše bílá barva pro stolní vařiče a černá barva pro velkokapacitní vařiče. Další důležitý parametr je výkon. Zejména u velkokapacitních vařičů je vhodné zhodnotit, v jak velkých nádobách plánujete vařit. Vařič by měl být dostatečně výkonný a mít odpovídající nosnost. Plynový vařič je vcelku jednoduchý spotřebič, který se skládá ze samotného rámu vařiče, hořáku-ů, ovladače-ů výkonu, trysky-sek a plynového vedení s připojovacím výstupem buď nátrubkem průměr 8 až 10 mm nebo závitem G1/4“ až G1/2“. Právě kvalita zpracování a správný výběr použitých materiálů jsou důležité pro bezpečné a dlouholeté užívání plynového vařiče.

Součásti vybavení plynového vařiče, může být termoelektrická pojistka (tzv. termopojistka), která zabrání úniku plynu při nekontrolovaném zhasnutí plamene.

V návodu k použití většiny výrobců je upozornění, že plynový vařič je možné užívat pouze venku nebo v dobře větrané místnosti a to z důvodu, že jakýkoliv otevřený oheň potřebuje k hoření kyslík, který v případě uzavřeného prostoru rychle spotřebovává, opomeneme-li možnost udušení, při nedostatku kyslíku oheň uhasíná. Plamen vařiče může také uhasnout např. vyvřením pokrmu či vody nebo naopak při průvanu. Při absenci termopojistky nic nebrání plynu dále unikat z vařiče a tímto nebezpečně zamořit prostor kde při neopatrnosti může dojít k výbuchu.

Vařiče bez termopojistky jsou stále velmi oblíbené a to díky nižší ceně, ovšem v některých případech se nevyplatí šetřit.

Plynové vařiče naší nabídky dělíme na:

Plynové stolní nízkotlaké vařiče, obecně nazývané kempinkové, jsou vhodné převážně pro vaření v menších kuchyních nebo při kempování. Vařiče na propan (butan) je vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar.

Plynové stolní nízkotlaké vařiče na zemní plyn, alternativa k propan butanovým vařičům. Ideální pro provozování v menších kuchyních. Upozorňujeme, že připojit vařič k plynu musí certifikovaný plynař.

Plynové nízkotlaké velkokapacitní vařiče, jsou naopak vhodné pro vaření s požadavkem podstatně vyššího výkonu. Vařiče na propan (butan) je vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar. Vařiče na zemní plyn musí připojovat certifikovaný plynař.

Plynové středotlaké kempinkové vařiče, jsou vařiče, jejichž palivem je propan (butan) v plynových kartuších nebo jsou připojeny jednocestným ventilem k 2 kg PB lahvi bez regulátoru tlaku plynu.

Plynové hořáky paella, jsou speciální kruhové vařiče na propan butan nebo zemní plyn, vhodné pro grilování či vaření na paella pánvích. Paella hořáky dělíme dle průměru a výkonu, hořák by měl být vždy o cca 5 cm menší než nádoba nad ním. K propan butanu připojujeme LPG hadicí s nízkotlakým regulátorem 28-30 mbar. K zemnímu plynu musí připojovat plynař.

Každý plynový spotřebič vyžaduje pravidelnou údržbu, mimo čistotu zmíníme kontrolu plynového připojení. Provozujete li vařič na propan butan, při každé výměně PB lahve zkontrolujte těsnost mýdlovou vodou, kondici plynové hadice a sítko regulátoru. LPG hadice by měla být měněna alespoň jednou za tři roky, při jakékoli pochybnosti (prasklina apod.) ihned, bez ohledu na četnost užívání, regulátor tlaku jednou za 5 let. Také doporučujeme měnit gumové těsnění mezi regulátorem a LPG lahví (případně jednocestným ventilem) při každé demontáži regulátoru.