Z technických důvodů je provoz skladu a kanceláře omezen, Vaši objednávku, dotaz či zpětnou zásilku vyřídíme od 27. května 2024. Děkujeme za pochopení.

O plynových vařičích

Plynový vařič je vcelku jednoduchý spotřebič, který se skládá ze samotného rámu nebo karoserie, hořáku-ů, ovladače-ů výkonu, trysky-sek a plynového vedení s připojovacím výstupem buď nátrubkem průměr 8 až 10 mm nebo závitem G1/4“ až G1/2“. Právě kvalita zpracování a správný výběr použitých materiálů jsou důležité pro bezpečné a dlouholeté užívání.

Součásti vybavení plynového vařiče, může být termoelektrická pojistka (tzv. termopojistka), která zabrání úniku plynu při nekontrolovaném zhasnutí plamene.

Mnoho kuchyní ať profesionálních či domácích, preferuje pro vaření plyn, a to především díky možnosti nastavení podstatně vyššího výkonu než u variant elektrických, u kterých je většinou omezen na max. 3500 W (při napětí 220-240V).

Další podstatnou a někdy zásadní výhodou plynových vařičů je okamžitá reakce na regulaci výkonu, kdy u elektrických je toto takřka nemožné (výjimku tvoří indukční, které mají ovšem svá známá specifika).

Před nákupem je vhodné si prověřit, zda se jedná o výrobek prověřeného výrobce. Při výběru není nejdůležitější zda se jedná o výrobek z Číny nebo Evropy, ale je důležité aby daný výrobce poskytoval garanci kvality a bezpečnosti. Na trhu je spousta značek, které ani při dobré gramotnosti internetu nelze spolehlivě identifikovat.

V naší nabídce najdete Foker, CF Parker, Optimgas, Meva a další. Všichni tito výrobci nabízejí kvalitní produkty s garancí dlouhé životnosti a bezpečného provozu. BILI MARKET je oficiálním pověřeným prodejcem a servisním partnerem těchto značek.

Jaký vybrat vařič? Každý má svá specifika, mezi které patří rozměr, výkon, tvar, počet hořáků, povrchová úprava. Každý spotřebič je nedílnou součásti prostoru, v kterém vaříte, takže začněte s designem. My Češi jsme dosti ortodoxní, kdy nejoblíbenější je jednoduše bílá barva pro stolní nebo černá barva pro velkokapacitní. Další důležitý parametr je výkon. Zejména u velkokapacitních vařičů je vhodné zhodnotit, v jak velkých nádobách plánujete vařit, volíme tedy dostatečný výkon a odpovídající nosnost.

V návodu k použití většiny výrobců je upozornění, že plynový spotřebič je možné užívat pouze venku nebo v dobře větrané místnosti a to z důvodu, že jakýkoliv otevřený oheň potřebuje k hoření kyslík, který v případě uzavřeného prostoru rychle spotřebovává, opomeneme-li možnost udušení, při nedostatku kyslíku oheň uhasíná. Plamen spotřebiče může také uhasnout např. vyvřením pokrmu či vody nebo naopak při průvanu. Při absenci termopojistky nic nebrání plynu dále unikat a tímto nebezpečně zamořit prostor kde při neopatrnosti může dojít k výbuchu.

Varianty bez termopojistky jsou stále velmi oblíbené a to díky nižší ceně, ovšem v některých případech se nevyplatí šetřit.

Plynové vařiče naší nabídky dělíme na:

Plynové stolní nízkotlaké na propan butan, obecně nazývané kempinkové, jsou vhodné převážně pro vaření v menších kuchyních nebo při kempování. Vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar.

Plynové stolní nízkotlaké na zemní plyn, alternativa k propan butanovým. Ideální pro provozování v menších kuchyních. Upozorňujeme, že připojit spotřebič k plynu zemnímu musí certifikovaný plynař.

Plynové nízkotlaké velkokapacitní, jsou naopak vhodné pro vaření s požadavkem podstatně vyššího výkonu. Ty na propan (butan) je vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar. K zemnímu plynu musí připojovat certifikovaný plynař.

Plynové středotlaké kempinkové, jsou ty, jejichž palivem je propan (butan) v plynových kartuších nebo jsou připojeny jednocestným ventilem k 2 kg PB lahvi bez regulátoru tlaku plynu.

Plynové hořáky paella, jsou speciální kruhové varné spotřebiče na propan butan nebo zemní plyn, vhodné pro grilování či vaření na paella pánvích. Paella hořáky dělíme dle průměru a výkonu, hořák by měl být vždy o cca 5 cm menší než nádoba nad ním. K propan butanu připojujeme LPG hadicí s nízkotlakým regulátorem 28-30 mbar. K zemnímu plynu musí připojovat plynař.

Každý plynový spotřebič vyžaduje pravidelnou údržbu, mimo čistotu zmíníme kontrolu plynového připojení. Provozujete li spotřebič na propan butan, při každé výměně PB lahve zkontrolujte těsnost mýdlovou vodou, kondici plynové hadice a sítko regulátoru. LPG hadice by měla být měněna alespoň jednou za tři roky, při jakékoli pochybnosti (prasklina apod.) ihned, bez ohledu na četnost užívání, regulátor tlaku jednou za 5 let. Také doporučujeme měnit gumové těsnění mezi regulátorem a LPG lahví (případně jednocestným ventilem) při každé demontáži regulátoru.