O plynových vařičích

Plynový vařič je poměrně jednoduchý spotřebič. Každý vařič je vybaven rámem nebo karoserií, hořákem, ovladačem výkonu, tryskou a plynovým vedením s připojovacím výstupem buď nátrubkem průměr 8 až 10 mm nebo závitem G1/4“ až G1/2“. Právě kvalita zpracování a správný výběr použitých materiálů jsou důležité pro bezpečné a dlouholeté užívání.

Součásti vybavení plynového vařiče, může být termoelektrická pojistka (tzv. termopojistka), která zabrání úniku plynu při nekontrolovaném uhašení plamene.

BIG7002L+GIORGIO_PLUS_1_1200x800

Proč je plynový vařič oblíbený

Mnoho kuchyní ať profesionálních či domácích, preferuje pro vaření plyn, a to především díky možnosti nastavení podstatně vyššího výkonu než u elektrických vařičů, u kterých je většinou omezen na maximálních 3500 W (při napětí 220-240V).

Další podstatnou a někdy zásadní výhodou plynových vařičů je okamžitá reakce na regulaci výkonu, kdy u elektrických je toto takřka nemožné (výjimku tvoří indukční vařiče, které mají ovšem svá známá specifika).

Na co si dát pozor

Před nákupem je vhodné si prověřit, zda se jedná o výrobek prověřeného výrobce. Při výběru není nejdůležitější, zda se jedná o výrobek z Číny nebo Evropy, ale je důležité aby daný výrobce poskytoval garanci kvality a bezpečnosti. Na trhu je spousta značek, které ani při dobré gramotnosti internetu nelze spolehlivě identifikovat. Určitě doporučujeme se vyhnout nákupu vařiče mimo ČR resp. mimo EU. No name asijské vařiče jsou nebezpečné.

V naší nabídce najdete Foker, CF Parker, Optimgas, OMAC a další. Všichni tito výrobci nabízejí kvalitní produkty s garancí dlouhé životnosti a bezpečného provozu. BILI MARKET je oficiálním pověřeným prodejcem a servisním partnerem těchto značek více než 15 let.

PROFI GASTRO KATALOG

Jaký vybrat vařič

Každý vařič má svá specifika, mezi které patří rozměr, výkon, tvar, počet hořáků, povrchová úprava, druh plynu. Každý spotřebič je nedílnou součásti prostoru, v kterém vaříte, takže začněte s designem. My Češi jsme dosti ortodoxní, kdy nejoblíbenější barva je jednoduše bílá pro stolní nebo černá barva pro velkokapacitní vařiče. Další důležitý parametr je výkon. Zejména u velkokapacitních vařičů je vhodné zhodnotit, v jak velkých nádobách plánujete vařit, volíme tedy dostatečný výkon a odpovídající nosnost. Je také důležité přemýšlet o tom, jak ušetřit za energie. Výkon a spotřeba hrají klíčovou roli – nižší výkon nemusí vždy znamenat úsporu, protože vaření velkých objemů může být s nižším výkonem nákladnější a pomalejší. Ale také u ostatních vařičů je výkon spolu se spotřebou důležitý aspekt. Zároveň je nutno podotknout, že nízký výkon nerovná se úspora. Vaříme li 5 litrů na 1 kW nebo 2,5 kW je v rámci ekonomiky stejné, možná dokonce s nižším výkonem nákladnější.

Povrchová úprava

Karoserie stolního vařiče je nejčastěji lakovaná práškovou barvou, výhodou je barevná variabilita, nevýhodou je barevná nestálost. Lakovaná karoserie nebo rám vařiče časem změní barvu, zejména vlivem vysoké teploty. Velkokapacitní  a některé stolní vařiče jsou často bez povrchové úpravy. Buď se jedná o litinu nebo o nerezovou ocel. Litina bez povrchové úpravy má výhodu jednoduché údržby, nerezová ocel má v podstatě neomezenou životnost. Nejoblíbenější je smaltovaný povrch. Jedná se v podstatě o vícevrstvé nanášení barvy s vlastnostmi keramiky. Výhodou je dlouhá životnost, snadná údržba, stálobarevnost. Nevýhodou může být skutečnost, že při poškození smaltu dojde brzy ke korozi, doporučíme tedy neváhat a poškození opravit opravnou smaltovací sadou.

WEB kavalita 03100F-052019 CAP

Bezpečnost

V návodu k použití většiny výrobců je upozornění, že plynový spotřebič je možné užívat pouze venku nebo v dobře větrané místnosti a to z důvodu, že jakýkoliv otevřený oheň potřebuje k hoření kyslík, který se v případě uzavřeného prostoru rychle spotřebovává. Pomineme-li možnost udušení oxidem uhelnatým, při nedostatku kyslíku oheň uhasíná. Plamen spotřebiče může také uhasnout např. vyvřením pokrmu či vody nebo naopak při průvanu. Při absenci termopojistky, nic nebrání plynu dále unikat a tímto nebezpečně zamořit prostor kde při neopatrnosti může dojít k výbuchu.

Varianty bez termopojistky jsou stále velmi oblíbené a to díky nižší ceně, ovšem v některých případech se nevyplatí šetřit.

Plynové vařiče dělíme na

Plynové stolní nízkotlaké na propan butan, obecně nazývané kempinkové, jsou vhodné převážně pro vaření v menších kuchyních nebo při kempování. Vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar.

Plynové stolní nízkotlaké na zemní plyn, alternativa k propan butanovým. Ideální pro provozování v menších kuchyních. Upozorňujeme, že připojit spotřebič k plynu zemnímu musí certifikovaný plynař.

Plynové nízkotlaké velkokapacitní, jsou naopak vhodné pro vaření s požadavkem podstatně vyššího výkonu. Ty na propan (butan) je vždy nutno připojovat k LPG lahvi spolu s regulátorem tlaku plynu obecně od 28 do 50 mbar. K zemnímu plynu musí připojovat certifikovaný plynař.

Plynové středotlaké kempinkové, jsou ty, jejichž palivem je propan (butan) v plynových kartuších nebo jsou připojeny jednocestným ventilem k 2 kg PB lahvi bez regulátoru tlaku plynu.

Plynové hořáky paella, jsou speciální kruhové varné spotřebiče na propan butan nebo zemní plyn, vhodné pro grilování či vaření na paella pánvích. Paella hořáky dělíme dle průměru a výkonu, hořák by měl být vždy o cca 5 cm menší než nádoba nad ním. K propan butanu připojujeme LPG hadicí s nízkotlakým regulátorem 28-30 mbar. K zemnímu plynu musí připojovat plynař.

Údržba

Každý plynový spotřebič vyžaduje pravidelnou údržbu, mimo čistotu zmíníme kontrolu plynového připojení. Provozujete li spotřebič na propan butan, při každé výměně PB lahve zkontrolujte těsnost mýdlovou vodou, kondici plynové hadice a sítko regulátoru. LPG hadice by měla být měněna alespoň jednou za tři roky, při jakékoli pochybnosti (prasklina apod.) ihned, bez ohledu na četnost užívání, regulátor tlaku jednou za 5 let. Také doporučujeme měnit gumové těsnění mezi regulátorem a LPG lahví (případně jednocestným ventilem) při každé demontáži regulátoru.