Kuřecí resp. drůbeží maso je v našich končinách bezkonkurenčně nejoblíbenější masitá potravina. Je relativně levné, méně tučné, v základu jednoduše zpracovatelné.
Mezi drůbeží hraje jasně první housle maso kuřecí. Je to dáno všeobecnou dostupností, nízkou cenou a neutrální chutí. Kuřecí maso je navíc nízkotučné, tudíž v podstatě dietní.
Grilované kuře je nejčastější potravina českých grilů. Kuře na grilu milují nejen dospělí, ale také děti, bílé maso bez tuku vesměs neodmítne žádný strávník, i ten který zrovna jiným masům neholduje.
Grilování kuřete může být docela náročná disciplína, zvlášť kuře nevykostěné je potřeba grilovat pomaleji.
Porcované kuře je potřeba na litinové desce či roštu často otáčet. Celé kuře na grilu se otáčí na grilovací jehle. Na skeletu kuřete, zvlášť na stehenních kostech je docela silná vrstva svaloviny a při tepelné úpravě je potřeba dbát na dostatečné propečení až ke kosti. Asi nejnáročnější pro grilování jsou kuřecí křidélka, která se ráda připalují, ale zároveň ještě nejsou dostatečně propečená. Někdo kuřecí křidélka předvařuje, jiný griluje napřed v hliníkové fólii a po té dopéká s kořením na grilu. Pro grilování kuřecích křidélek jsou docela účelné vychytávky grilovací teflonové podložky – grilovací mřížka nebo grilovací fólie.
Snadné je grilování kuřete vykostěného. Nejoblíbenější jsou kuřecí prsa nebo tzv. stehenní řízky. Při grilování kuřecích plátků, steaků je nutno dbát na propečení, ale také na ponechání šťavnatosti.
Kuřecí na grilu recepty
Šťavnatý kuřecí steak s rizotem - recept
- 600 g kuřecí prsa
- sůl
- hrubě namletý bílý pepř
- nasekaná chilli paprička (množství dle chuti)
- worcester
- kukuřičný sirup
- kulatá rýže uvařená ideálně v rýžovaru
- mrkev, brokolice, hrášek, kukuřice
- ¼ máslo
Kuřecí prsa nadělíme na steaky (nenaklepáváme), prosolíme, opepříme spíše více než méně, vetřeme chilli papričky a potřeme vrstvou kukuřičného sirupu smíchaného s lžící worcesterové omáčky. Takto připravené steaky necháme zabalené v potravinové fólii odležet v chladu minimálně 3 hodiny, ideálně 12 hodin.
Rozehřejeme pánev, zasolíme ji a na velké kousky nakrájenou mrkev a brokolici restujeme krátce a prudce na másle. Po 2 minutách přidáme čerstvý nebo mražený hrášek a kukuřici a restujeme další 2 minuty, následně přidáme rýži a restujeme za stálého promíchávání poslední 2 minuty. Zeleninové rizoto je vhodné k masu podávat horké.
Rozehřejeme gril na teplotu minimálně 250°C, steaky položíme na grilovací plochu. Otáčíme, až lze maso lehce „odlepit“ od grilovací plochy. Grilujeme zprvu krátce a zprudka, pro tzv. zatažení masa, další doba grilování ovlivňuje šťavnatost steaku. Aby steaky nebyly vysušené grilujeme celkově maximálně 6 minut.
Podáváme se zeleninovým rizotem, k zapití se hodí mátový nápoj.
Grilované kuře, recept na celé kuře
Dědovo kuře
- kuře max. 1500 g
- sůl
- slanina
- rohlík
- pomeranč
- brandy
Očištěné kuře řádně prosolíme. Do útrob kuřete vložíme natrhaný rohlík nebo jiné bílé pečivo, smíchaný s nakrájenou slaninou a oloupaným pomerančem (1/4). Zašijeme nebo svážeme tak aby nic z útrob během grilování nevypadlo.
Kuře napíchneme na rožeň a grilujeme velmi zvolna na kvalitním dřevěném uhlí. Větší kuře je vhodné 30 - 40 minut grilovat zabalené v hliníkové fólii, tu následně odstraníme a dogrilujeme. Kuře potíráme pouze slanou vodou. Nikdy nepoužíváme olej nebo jiné tuky!
Nastrouháme pomerančovou kůru z jednoho pomeranče a smícháme se 100 – 150 ml brandy. Na závěr grilování, před sejmutím kuřete z grilu potřeme kuře touto směsí.
Podáváme se zeleninou, bramborami nebo pečivem.
🔎 Tip: přečtěte si článek "Jak naložit maso na grilování"