Stupeň krytí IP?

Často se setkáváme s dotazem, co znamená „krytí IP“ u produktu…

Obecně se stupeň krytí užívá u elektro zařízení  - přístroje, kdy označuje jeho odolnost proti vniknutí pevných částic a vodě.

IP kód je definován v normě IEC 529, převzaté jako EN 60529 a dále jako ČSN EN 60529, Stupeň ochrany krytem,  jejímž předmětem jsou definice stupňů ochran krytem elektrických zařízení z hlediska:

 • ochrany osob před dotykem nebezpečných částí uvnitř krytu;
 • ochrany zařízení uvnitř krytu před vniknutím pevných cizích těles;
 • ochrany zařízení uvnitř krytu před škodlivými účinky způsobenými vniknutím vody.
 • označování těchto stupňů ochrany;
 • požadavky pro jednotlivá označení;
 • zkoušky stanovené k prověření, zda kryty splňují požadavky této normy.

IP kód tvoří znaky IP a následnými dvěma číslicemi, které dle viz níže udávají: 1. číslice odolnost proti vniknutí pevných částic, 2. číslice odolnost resp. stupeň krytí proti vniknutí vody. V případě, že místo jedné z číslic je X, znamená to, že je elektro zařízení bez dané ochrany úplně.

U našich produktů uvádíme stupeň krytí pouze v případě, že je elektro zařízení nějakým způsobem odolné. Stupeň krytí vyjadřuje, jak je uvedeno výše, ochranu osob resp. zařízení, nicméně neznamená to, že se doporučuje aby byl např. infrazářič s ochranou IP65 provozován extrémních podmínkách. Infrazářič s ochranou IP65 nebude zřejmě nebezpečné užívat například ve stolárně, díky své prachotěsnosti (samozřejmě v závislosti na dispozicích, kdy doporučení či nedoporučení je na odborníkovi v místě instalace), nicméně nevylučuje to skutečnost, že díky extrémním podmínkám může být podstatně snížena životnost IR zářivky, kterou je nutno udržovat v čistotě. Dalším extrémem může být užívání elektro přístroje s IP ochranou v nechráněných exteriérech, kdy nedoporučujeme provozovat např. v dešti či průběhu sněžení.

Opakujeme, že stupeň ochrany vyjadřuje ochranu resp. stupeň izolace uvnitř elektro zařízení, tedy tam kde je elektroinstalace.

Pár nejčastějších dotazů s odpovědí:

 1. Mohu infrazářič s ochranou IP55 provozovat v nechráněném exteriéru? Ano, nicméně pokud prší či sněží, doporučujeme, vypněte jej, vytáhněte z elektrické sítě a znovu provozujte suchý a čistý za příznivých povětrnostních podmínek.
 2. Mohu topidlo s ochranou IPX2 používat koupelně? Ano, pokud to doporučí Váš revizní technik na základě dispozic koupelny a možnosti styku s vodou.
 3. Mohu topidlo s ochranou IP65 provozovat bez omezení? Jednoduše ne! Vždy je nutno zohlednit dispozice vytápěného prostoru, v případě, že si nejste jisti, konzultujte s odborníkem.
 4. Infra zářivka je znečištěna, jak mohu infra zářivku očistit? Jednoduše, technickým lihem a bavlněným hadříkem infra zářivku očistěte. Jakákoli nečistota, která ulpěla na infra zářivce, snižuje významně její životnost, při provozu se znečištěné místo extrémně přehřívá, může dojít k přehřátí a tímto „přetržení“ vlákna.
 5. Má li teplovzdušné topidlo  filtr pevných částic, znamená to jaký stupeň IP ochrany? Je li teplovzdušné topidlo vybaveno filtrem pevných částic a nemá prezentován stupeň IP ochrany, znamená to, že je nechráněno. Filtr pevných částic nechrání elektroinstalaci uvnitř topidla, slouží pouze k omezení víření nasátého prachu v místnosti.

Obrázek krytí IP

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení