Novinky

Jak se vybavit na kempování

Proč je kempování stále více oblíbené? Současnost je velice hektická, náročná pro duši i tělo. Kempování nabízí částečný útěk před realitou, přiblížení se k přírodě, klidu. Zároveň nabízí oddech, setkání přátel, objevování nového. Někdo kempuje sám, jiný s partnerem, další s rodinou nebo přáteli. Někdo přespává pod stanem, jiný v osobním autě nebo dodávce, další v karavanu či obytném vozidle, a kdo chce mít největší pohodlí, volí třeba chatku. Díky těmto rozdílným kapacitám a potřebám je vybavení pro kempování pro každého jiné.

annie-spratt-NEF_BN64T_8-unsplash

Seznam věcí na kempování

Čím déle budeme kempovat tím delší seznam potřebného, ale i nepotřebného vybavení bude. Jistě zde nevyjmenuji všechno vybavení na kempování, ale pokusíme se zařadit seznam věcí dle vlastních zkušeností.

1. Zázemí

Asi nejdůležitější je mít zázemí, jak již jsem zmínil, pro někoho je to stan pro jiného karavan, další přespí v chatce. Důležité také je, kde budeme kempovat, zda v kempu nebo v přírodě. V kempu základní vybavení, jako je voda, kuchyňka, WC, sprchy najdeme. Mimo kemp s tímto pohodlím počítat nemůžeme.

2. Základní vybavení

Co s sebou pod stan: stan s kolíky pro ukotvení, karimatku / podložku, něco pod hlavu a k přikrytí (většinou spacák), kanystr na vodu nebo s vodou, podpalovač / zapalovač / křesadlo. Je fajn mít s sebou outdoorový vařič, k němu ešus, hrníček nebo jiné kempinkové nádobí, důležitý je nůž a příbor. Kdo plánuje vařit nebo grilovat na ohni je vhodný kotlík, grilovací rošt, trojnožka a sekyrka. K pohodlí, přibereme kempinkové židličky a stůl, chceme li se válet, můžeme doplnit skládacím lehátkem. Nesmíme zapomenout na večer a přibalit s sebou lampičku nebo čelovku. I když LED lampičky jsou pohodlnější, plynová lampička neláká tolik komáry a zároveň světlo je přirozenější. Pro hygienu a zdraví je ideální se vybavit dle vlastních potřeb, každý má level hygieny a zdravotních potřeb jiný. Určitě doporučujeme v každém případě myslet na čistotu a přírodu, takže mít s sebou vybavení pro toaletní záležitosti a také na odpadky je nutnost.

man-6800728_1280

Ubytování v chatce: před cestou je vhodné mít informace o vybavení chatky resp. kempu. Dle toho volíme seznam vybavení. Pokud kemp disponuje všemi vymoženostmi, stačí myslet na hygienu a zdraví, případně vybavení pro posezení u ohně. Ideálně sekyrku, nůž a nějaké papírové nádobí. Vybavení pro vaření či opékání kemp většinou má. Chcete li mít jistotu, přibalte kotlík, trojnožku, či opékací vidlice. Pokud cestujete autem asi nebude překážet nádoba na mytí nádobí, lze použít lavor nebo některý s kempinkových skládacích nádob.

Jedeme s karavanem nebo obytným autem - karavaning: nejpohodlnější kempování je v karavanu či obytném autě. Tyto jsou vybaveny většinou kuchyňkou, WC i sprchou, je tedy ideální myslet na WC chemii, mycí prostředek na nádobí a hygienické potřeby vhodné pro karavaning. Mezi základní vybavení by měly také patřit pytle na odpadky. Seznam věcí na kempování v karavanu či obytném vozidle může být velmi dlouhý, ovšem vždy s ohledem na omezenou nosnost. Doporučíme kolíky a upínací prvky pro předstan či markýzu, nájezdy a klíny pod kola, prodlužovací kabel včetně speciálních adaptérů pro připojení ke karavanu a elektrosloupku, náhradní láhev propan butanu
(nemáme li integrovanou nádrž).

rv-7590617_1280

Společně lze využít vychytávky pro kempování jako jsou odlehčené nádobí, skládací příbory, rozfoukávače ohně, lapače hmyzu (aku či do sítě), upínací pomůckytermosky na jídlo a pití, moka konvice, outdoorové vařiče nebo grily, přenosná venkovní topidla, hořáky, letlampy, zapalovače, ubrousky, čističe, pohlcovače pachů, vodu ve spreji a další.

3. Co vařit v kempu

Jaké jídlo s sebou pod stan, jaké jídlo do kempu, jaké je nevhodnější jídlo na kempování?

Odjakživa platilo, že při kempingu musí být jídlo jednoduché na přípravu, nenáročné na nádobí a ideálně bez potřeby chlazení v chladničce. Je samozřejmě rozdíl vařit pro rodinu s dětmi nebo parťáky na vandru.

Předně si musíme ujasnit, na čem budeme vařit, zda na plynovém, elektrickém nebo lihovém vařiči či na ohni.

Vařit na ohni je velmi populární, výběr jídla na tento druh kempování je poměrně široký, můžeme vařit z konzervy nebo pytlíku, opékat buřty, špek nebo brambory, grilovat maso, houby nebo zeleninu na roštu. Plán vaření na ohni mohou ovšem zhatit povětrnostní podmínky nebo zákazy otevřeného ohně.

Potom nezbývá než vaření na plynu, elektrice či lihu. Vaření na lihovém vařiči je dosti omezené, lze spíše hovořit o ohřevu již hotových jídel. Vařit na elektrickém vařiči je maximálně bezpečné a možnosti jsou široké, limitem je pouze dostupnost elektrické sítě. Nejoblíbenější je vaření na vařičích plynových. Tyto nabízí velký výkon a obecně žádná omezení.

Pomineme li „na čem budeme vařit“, pojďme kouknout na to „co budeme vařit“. Základní potravina v našich končinách je pečivo, to by asi nemělo chybět alespoň v nějaké formě. Velmi oblíbené jsou hotová jídla od různých dodavatelů. Výhody jsou dlouhá životnost, velký výběr, nenáročnost skladování, jednoduchá a rychlá příprava. Pokud si chceme ukuchtit něco jednoduchého sami, obrátíme pozornost ke konzervovaným potravinám v kombinaci s pečivem, brambory nebo předvařenou rýží či těstovinami. Gurmán, který umí vařit, uplete tak zvaně z ničeho bič. Velkou výhodou kempování je také možnost vařit z místně regionálních potravin. Houby, ovoce, zeleninu či nápoje vám jistě rádi prodají místní, možná i něco dobrého uvaří za vás.

F_Seznam_nabídky